Kuvaus
Tehokas värinänvaimennusmatto auton lattiaan ja pyöränkoteloihin
DrARTEX Armor Extreme 3,5 mm on tehokas butyylipohjainen värinänvaimennusmatto autoon, joka on suunniteltu vaimentamaan koripaneelien resonointia, värähtelyä sekä rakenteiden kautta välittyvää tie- ja rengasmelua.
Armor Extreme asennetaan ensimmäiseksi vaimennuskerrokseksi suoraan ajoneuvon metallipintaan. Paksu 3,5 mm rakenne ja DrARTEXin Double Technology -rakenne tekevät siitä erityisen sopivan auton voimakkaasti värähteleviin rakenteisiin, kuten lattiaan, tavaratilaan ja pyöränkoteloihin.
Tehokasta auton äänieristystä ja resonanssin vaimennusta
Ajoneuvon metallipinnat voivat värähdellä ajon aikana renkaiden, tien epätasaisuuksien, moottorin ja muiden rakenteiden vaikutuksesta. Tämä värähtely voi voimistaa matkustamoon kantautuvaa melua.
Armor Extreme lisää käsiteltävän metallipinnan massaa ja jäykkyyttä sekä vaimentaa sen värähtelyä. Näin auton korirakenteen resonointi vähenee ja samalla voidaan pienentää matkustamoon välittyvää rakenneääntä.
Tuote sopii erinomaisesti osaksi kokonaisvaltaista auton äänieristystä.
Suositellut käyttökohteet
DrARTEX Armor Extreme soveltuu erityisesti:
- auton lattiaan
- tavaratilan lattiaan
- takaistuimen alapuolisiin metallipintoihin
- pyöränkoteloihin
- varapyöräkoteloon
- tulipellin metallipinnoille
- pakettiauton ja retkipakun vastaaviin metallirakenteisiin
Armor Extreme on hyvä valinta erityisesti alueille, joihin kohdistuu runsaasti rengas-, tie- ja rakenneääntä.
Double Technology -rakenne
Armor Extreme hyödyntää DrARTEXin Double Technology -rakennetta, jossa yhdistyvät kaksi komposiittibutyylipolymeerikerrosta ja kaksi karkaistua alumiinifoliokerrosta.
Monikerroksinen rakenne tarjoaa tehokkaan vaimennuksen erityisesti ajoneuvon jäykissä ja voimakkaasti värähtelevissä metallipinnoissa.
Rakenne koostuu seuraavista kerroksista:
- itseliimautuva kiinnityspinta
- komposiittibutyylipolymeeri
- karkaistu alumiinifolio
- komposiittibutyylipolymeeri
- karkaistu alumiinifolio
Ensimmäinen kerros auton äänieristykseen
Armor Extreme toimii auton äänieristyksen ensimmäisenä kerroksena. Se kiinnitetään suoraan puhtaalle metallipinnalle ennen muita eristemateriaaleja.
Monikerroksisessa äänieristyksessä rakenne voidaan toteuttaa esimerkiksi:
metallipinta → Armor Extreme → ääni- tai lämpöeriste → sisäverhoilu
Näin värinänvaimennusmatto vähentää metallirakenteen resonointia ja sen päälle asennettavat materiaalit täydentävät kokonaisuutta äänen- ja lämmöneristyksen osalta.
Erinomainen lattian ja pyöränkoteloiden vaimennukseen
Auton lattia ja pyöränkotelot ovat keskeisiä tie- ja rengasmelun kulkeutumisreittejä. Armor Extreme on suunniteltu juuri tällaisiin vaativiin kohteisiin, joissa tarvitaan tehokasta metallirakenteen värähtelyn vaimennusta.
Sama ominaisuus tekee tuotteesta hyvän vaihtoehdon myös pakettiautoihin, hyötyajoneuvoihin ja retkipakuihin, joissa suuret metallipinnat voivat välittää voimakkaasti tie- ja rengasmelua sisätiloihin.
Itseliimautuva ja helppo asentaa
Armor Extremessä on valmis itseliimautuva pinta. Materiaali leikataan haluttuun muotoon, suojapaperi poistetaan ja matto painetaan tiiviisti puhtaalle metallipinnalle.
Paras lopputulos saavutetaan käyttämällä asennuksessa vaimennusmatolle tarkoitettua telaa. Huolellinen telaus varmistaa materiaalin tiiviin kontaktin metallipintaan ja auttaa muodostamaan tehokkaan vaimennuskerroksen.
DrARTEX Armor Extreme 3,5 mm tekniset tiedot
Tuotetyyppi: värinänvaimennusmatto
Materiaali: komposiittibutyylipolymeeri ja karkaistu alumiinifolio
Paksuus: 3,5 mm
Arkin koko: 50 × 27,5 cm
Pakkaus: 18 arkkia
Pinta-ala: noin 2,48 m² / pakkaus
Pakkauksen paino: noin 13,8 kg
Kiinnitys: itseliimautuva
Rakenne: kaksinkertainen butyyli- ja alumiinirakenne
DrARTEX Armor Extreme 3,5 mm on tehokas ratkaisu auton lattian, pyöränkoteloiden ja muiden voimakkaasti värähtelevien metallipintojen vaimentamiseen. Se muodostaa hyvän perustan laadukkaalle ja kokonaisvaltaiselle auton äänieristykselle.



Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.